| Ez egyenlre mg csak az eleje, s a legvge x$ folyamatosan fogom feltlteni!!! x$
1.Tmavlaszts, s a cm magyarzata J
(a Cm: etolgia)
A tmavlasztsom oka nagyon egyszer! Nagyon szeretem a kutykat, s a kutya st: a farkast.
Elszr rengeteg tletem volt, hogy mirl rjak, rengeteg tma foglalkoztatott, r, temetkezsi szoksok, egy bizonyos knyv, s mg sorolhatnm reggelig! De egyiket sem talltam tlsgosan izgalmasnak, ami olyan lenne, hogy mst is rdekeljen.
Sokig gy volt, hogy a nagyszer rrl: Tolkien-rl, a Gyrk Ura atyjrl rok, de errl ksbb letettem. Nehz tma lett volna, s mr sokkal korbban el kellett volna kezdenem foglalkozni vele, taln majd 12-ben. J A Gyrk Ura foglalkoztatott, s sokszor lttam is televziban, de nem olvastam el, br tbbszr is hozzfogtam. Rjttem: mivel mg egyszer sem olvastam el, taln nem is rdekel annyira ez a tma. gy esett a vlaszts a kutykra, a viselkedskre, s rzseik tanulmnyozsra. Ez gy rdekesen hangzik, mert ht a kutykba nem lehet beleltni, s akkor mgis hogyan tanulmnyozom az rzseiket, de ez nem olyan bonyolult, mint amennyire annak hangzik. Legalbb is az elkpzelse nem annyira az… A kutynak nagyon j a memrija, ha valami rossz trtnik vele, a helyet, ahol trtnt, igyekszik elkerlni, ha bntjk, nem megy tbbet oda ahhoz az emberhez, aki bntotta.
Az elzre egy plda, amit sajt „brmn” tapasztaltam: Mikor megkaptam a kutymat (2003.nov.01), a nagy lelkesedsbe egybl stlni indultam vele. Levittem a Duna partra s elengedtem. Minden flelem nlkl belegzolt a vzbe, egszen messze beszott. is bepnikolt, s n sem voltam teljesen nyugodt, mikzben kintrl, a partrl figyeltem. Jtt egy nagy haj (amennyire emlkszem uszly), s hatalmas hullmokat kavart. A kutym sajnos mg nem volt elg j sz, megijedt, s kaplzva indult kifele. Els, s egyben utols emlke ez a vzzel, mivel az ta nem mer belemenni, s mg attl a vztl is fl, amit kintk nekik, hogy legyen mit inniuk. (Persze csak addig, amg a flakonbl kintm, meginni szerencsre van btorsgaJ ) Persze, mint ksbb megtudtam, a flakon vztl nem csak ezrt fl… hanem mert egy csaldtagom folyton a fejre vert a flakonnal… gy ht nincs min csodlkozni, hisz megjegyzi, hogy a flakon neki rt.
Biztos mindenki ismeri azt a mondst, hogy „Az ember legjobb bartja a kutya!” Naht ez gy ahogy van, teljes mrtkben igaz. Hogy mirt? Br kicsit viccesen hangzik, de mgis gy van: ha az embernek rossz kedve van, akkor elmondhatja kutyjnak a problmit. Igaz, a kutya nem rti, de azt rzi, hogy valami baj van. Vgig hallgat, s nem hagy ott… br az igaz, vlaszolni nem tud…
Az etolgia sz nem sszekeverend az etiolgia (ok-okozat sszefggst tanulmnyoz tudomny), s az etimolgia (a nyelvszet egy altudomnya) szavakkal.
Jelentse: a biolgia llatokkal foglalkoz ga. Az llatok viselkedst, szoksait tanulmnyozza. Az llatok viselkedst ltalban kt csoportra osztjk: rkltt (genetikailag az seitl rklt szoksok), s tanult elemekre. De ez mra mr kicsit eltorzult, mivel a tanulsi kpessget is rklik a klykk, s a tanuland dolgok egy rszt is. Ha azt vesszk, hogy egy kutynak meg kell tantani az l, s fekszik parancsszt, egyszer dolgunk lesz, mivel a kutya magtl, mr az els rkban l, s fekszik.
Az etolgiai alapja a megfigyels. Az llatot mindig eredeti krnyezetben kell megfigyelni.
Egy etolgiai vizsglat:
Megfigyels: A megfigyelend viselkeds a kutya ugatsa. A vadon l kutyafajtk (farkasok, rkk stb.) leginkbb csak klykkorukban ugatnak, ksbb mr csak vonytanak. A kutykat leginkbb emberkzeli letmdjuk klnbzteti meg a tbbi kutyafajttl. Az etolgia nagy mesterei kztt felmerlt a krds: taln ppen a kutya embermell kerlse okozta a kutyk dominl tlzott hangadsi knyszert. Oka lehet akr a kutya s az ember kztti kommunikci. Ennek felttele, hogy az ember kvetkezetesen le tudja szrni a kutya hangjbl, ugatsa hosszbl, tpusbl stb. hogy mit akar a kutya tulajdon kpen.
A krds az, hogy az ember kpes-e a tallgatsnl biztosabban is levonni a mondanivalt, megllaptani a kutya hangulatt, emocionlis llapott?.
Hipotzisek:
1. Az emberek erre kpesek, ezzel teljesl az egyik felttele annak, hogy az ugatsnak szerepe legyen az
ember s a kutya kztti kommunikciban.
2. Az emberek erre nem kpesek, ez kizrja azt, hogy az ugatsnak az ember-kutya kommunikciban legyen szerepe.
Ksrlet: Klnbz kutys tapasztalattal rendelkez embereknek olyan elre felvett ugatsokat jtszunk le, amelyekrl nem tudjk, hogy milyen helyzetekben lettek rgztve, s megkrjk ket, hogy rtkeljk a kutya valszn hangulatt s tippeljenek a helyzetre.
Eredmny: Az emberek kpesek egynteten, s az elvrsoknak megfelelen jellemezni a kutyk motivcis llapott, s a vletlen szintnl nagyobb sikeressggel tippelnek a tnyleges helyzetre, amelyben a hallott ugatst rgztettk.
Kvetkeztets: Igazoltuk, hogy egy nagyon lnyeges felttele teljesl annak, hogy az ugats kommunikcis szerepet tlthessen be az ember s a kutya kztt: az ember kpes informcit nyerni az ugatsbl.
x. Befejez sszefoglal.
Amitl egy kutya-gazda kapcsolat „tkletesen” fog mkdni, az a megfelel kutyatartsi krlmnyek. Ha ezek megvannak, akkor kiegyenslyozott, boldog lete lesz mind a gazdnak, mind a kutynak. Hogy mik ezek a felttelek? Nem is olyan nehz kitallni… :
- szoros kapcsolat, szeretet mely mr az alomban ltre jn –mert pl. a szvnknek kedves klyk az, aki elszr odadrgldzik lbunkhoz.
- a kutya s a gazda sszeszoksa, mennyit vannak egytt?. Kezdve az els napoktl, stktl, kutyaiskoltl. Vagy ppen ezek elhanyagolstl...
- mennyi idre is szabad a gazdnak egyedl hagyni a kutyt? Vagy mennyi az a kicsit tbb, amire panziba lehet adni? Nem sok… A kutya nehezen viseli az id mlst gazdja nlkl. (Az udvarban: ss, srs, sznyeg sztrgsa.)
- a kutya tantsa is nagyon fontos, hogy mennyit jutalmazunk, ill. bntetnk. A kutya depresszis, viselkedszavaros lehet, ha tl sokat bntetjk, vagy tl sok dologtl, termszetes viselkedstl tiltjuk el.
Ha ezeket gy ahogy van sikerl megjegyeznnk, s szben tartanunk (mg sok ms szabllyal egytt), s ezen fell mg oda is figyelnk r (tudom, hogy nem knny…), akkor valsznleg sokkal knnyebb lesz remek -j- kapcsolatban lnnk ngylb bartunkkal. A kutytl hihetetlen szeretetet, odafigyelst kaphatunk, s olykor a gygyulsban is segthet egy eb, ha a beteg kutys kzssgeket ltogat meg (bizonytottan hamarabb gygyul egy korhzban fekv beteg, ha kutyus kerl mell. Kivve allergia esetn…)
| |