From beginning, to the end.
bejelentkezs.
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     

gp.airedaleangie.

Vrus. - a szerkeszt -

A szerkeszt mvei.

Link me:
Kattints a kpre a teljes mrethez! 



 


 


 oip.gif image by cheekyleeryan


  


 


 


  


 


 


ltogatottsg.
Induls: 2006-03-18
     
Aminek nha utna nzek x$
Aminek nha utna nzek x$ : A Gyrk Ura

A Gyrk Ura

Vrus  2006.11.05. 10:28

Olvasd el s megszereted!:D

A trtnet megszletse

 

A Gyrk Ura J. R. R. Tolkien hres, hrom ktetben megjelent regnye, melybl azonos cm filmtrilgia is kszlt. A ktetek cmei: A Gyr szvetsge, A kt torony s A kirly visszatr. A trtnet a szerz A bab (mskpp A hobbit) cm korbbi munkjnak folytatsa.

A m 1937-tl 1949-ig kszlt, 1954-es megjelense ta vilgszerte tbb mint 100 milli pldnyban kelt el. A regny a fantasy irodalmi mfaj egyik elindtja.

Az 1–11. fejezetet (a verseket is) Rz dm fordtotta magyarra, s alkotta meg a m magyar terminolgijt is. (A Gyrk Urban s httrmitolgijban mintegy 5000 tulajdonnv szerepel.[1]) A knyv tovbbi rszt Gncz rpd fordtotta, a versfordtsok Tandori Dezs munki.

2001–2003-ban filmestettk meg, Peter Jackson rendezsben. A filmet j-Zlandon forgattk, a filmkszts trtnetnek els olyan trilgija, amelynek rszeit egyidejleg forgattak, egyttes hossza kb. 10 ra. A 3. rsz, a 11 Oscarra jellt „A Gyrk Ura – A kirly visszatr” bevtele elrte a 981,9 milli dollrt, s ezzel az 1,8 millird dollrt kasszroz Titanic mgtt eddig minden idk msodik legsikeresebb filmje.

A trtnet cme Szauronra, Mordor Stt Urra utal, aki a m legfbb gonosza s aki ltrehozta az Egy Gyrt, amivel a “Gyrk Urv” vlt. Korbban Szauron a Vilg Fekete Ellensgnek, Morgothnak szolgja volt, aki feletti gyzelmet Tolkien a A szilmarilok cm regnyben rja le.

 

Elkszletek

Tolkien eredetileg nem szndkozott folytatst rni A hobbithoz, s e helyett ms mveket publiklt, mint pl. A sonkdi Egyed gazda. Legjobban a fmvnek tekintett Szilmarilokat szerette volna kiadni, de erre egyetlen kiad sem mutatott hajlandsgot.

Az volt a vgya, hogy megrja Anglia mitolgijt, klnsen az I. vilghbor sorn szerzett szrny tapasztalatai utn, amikor ltta, hogy mennyi minden eltnt az ltala szeretett rtkekbl s felfigyelt a vilgban tallhat mrhetetlen gonoszsgra. Ahhoz, hogy megrtsk rsait, tisztban kell lennnk azzal, hogy Tolkien tuds volta hogyan befolysolt ri munkssgt.

Oxfordi nyelvszprofesszorknt jl ismerte az szak-eurpai kzpkori irodalmat, tbbek kztt a finn Kalevalt, a nagy hats Beowulfot s egyb - s kzpangol szvegeket. Mitolgijt mindezek komolyan befolysoltk. Ezrt, s olyan emberknt, aki htvesen megalkotta az els mestersges nyelvt, nem elgedhetett meg egy mvel, ami nem gykerezett mlyen az si hagyomnyokban. Ennek szksgessge gyakran volt tma az Inklings gylsein (ez a barti trsasg oxfordi professzorokbl llt, akik hetente tallkoztak, hogy izlandi mtoszokat, vagy sajt, kiadatlan mveiket vitassk meg egymssal). Tolkien s a csoport egyik tagja, C.S.Lewis egyetrtettek abban, hogy ha ezek az angol regk nem lteznek, akkor meg kell ket rni. Tolkien munkjt legtbben ennek fnyben vizsgljk.

Kiadja nyomsra 1937 decemberben hozzkezdett az “j hobbithoz”. Nhny elvetett indts utn az Egy Gyr trtnete kerlt eltrbe s a knyv A hobbit folytatsa helyett tematikjban egyre inkbb a kiadatlan Szilmarilok folytatsa lett. Az els fejezet, (Egy rg vrt nneply) csaknem vgleges formban jelent meg kezdettl fogva, holott Bilb eltnsnek oka s a gyr fontossga csak 1938 tavaszn jelent meg, A Gyrk Ura cmmel egyetemben.

Az rs lassan kszlt Tolkien perfekcionizmusa s oktati ktelezettsgei miatt. (A hobbit els, hres sora is egy vizsgadolgozatnak a dik ltal resen hagyott oldaln jelent meg elszr: “Volt egyszer egy fldbe vjt lyuk s abban lt egy hobbit.”)

1943 sorn gy tnt, hogy elvetette a mvet, csak 1944 prilisban folytatta. Fradozsairl rt finak, Christopher Tolkiennek s C.S.Lewisnak is – az elbbi a fejezetek msolatt is megkapta, mg a Brit Lgier piltjaknt szolglt Afrikban. 1946-ban sokat haladt elre s 1947-ben megmutatta a kziratot a kiadnak. grete szerint a kvetkez vben kszlt befejezni, de 1949-ig csak a mr elkszlt fejezetek javtsval foglalkozott.

Mivel vitba bonyoldott az Allen & Unwinnal, 1950-ben felknlta a mvet a Collins kiadnak. Kvnsga az volt, hogy A szilmarilok (mely ekkoriban mg sok javtsra szorult) A Gyrk Urval egytt jelenjen meg, de az A&U vonakodott ezt teljesteni. A Collinsnl Milton Waldman kijelentette, hogy a regnyt srgsen le kell rvidteni s 1952-ben hatrozta meg a kiads hatridejt. Mindezek hatsra Tolkien megalzottan ment vissza az Allen & Unwinhoz, azzal, hogy boldogan megbeszln velk az anyag brmely rsznek kiadatst.

 

Megjelens

A mvet, rszben a hbor utni paprhiny, rszben rnak viszonylag alacsonyan tartsa miatt, hrom ktetre szedtk (A Gyr szvetsge: I. s II. knyv; A kt torony: III. s IV. knyv; A kirly visszatr: V. s VI. knyv + fggelkek). A fggelkek s a trkpek lass kszlte miatt a megjelens elhzdott: a ktetek sorrendben 1954. jlius 29-n, november 11.-n s 1955. oktber 20-n kerltek az Egyeslt Kirlysg knyvesboltjainak polcaira; valamivel ksbb az Egyeslt llamokban is kiadtk. Klnsen A kirly visszatr kiadsa ksett. Tolkien maga nem szerette a knyv cmt, mert szerinte tl sokat elrul a trtnetbl. Maga rszrl A Gyrhbor elnevezst javasolta, de ebbe a kiadnl nem egyeztek bele.

A magas kockzat miatt a knyv olyan megllapodssal jelentek meg, hogy az r mindaddig nem kapott sem elleget, sem szerzi jogdjat, amg a kiads el nem rte a nullszaldt, viszont ez utn a nyeresgbl jelents rszesedse volt.

Az els ktetben a teljes m nvmutatjt a harmadik ktet vgre grtk. Ezt sajnos idhiny miatt kptelenek voltak bevltani, s csak az 1966-os kiadsban sikerlt ptolniuk.

A hrom ktetben val megjelens miatt a mre, rendszerint, mint trilgira utalnak. Azt idnknt maga Tolkien is hasznlta, ennek ellenre tbbszr utalt r, hogy ez a kifejezs helytelen, mert rsa egy regnynek minsl. A ktetek cmnek rvidtsl ltalban az angol vltozatot hasznljk. A Gyrk Urra mint ‘LotR’ vagy ‘LOTR’ utalnak (Lord of The Rings), A Gyr szvetsgre mint FR, FotR vagy FOTR (The Fellowship of the Ring), A kt toronyra mint TT vagy TTT (The Two Towers), A kirly visszatrre pedig mint RK, ROTK, vagy RotK (The Return of the King).

 

 

A kiadsok trtnete

A knyv eredeti, hromktetes kiadsa az Allen & Unwin gondozsban 1954-1955 sorn jelent meg, a ktetek kztt tbb hnap klnbsggel. A ksbbiek sorn tbb kiad tbbfle kiadsban megjelentette a mvet, egy-, hrom-, hat- s htktetes (fggelkek kln ktetben) kiadsok is elfordultak. Az angol kiadsoknl jelenleg hasznlt ISBN szmok az ISBN 0-618-34399-7 (egyktetes) s ISBN 0-618-34624-4 (hromktetes esetn).

A regny eleinte csak kemnyktsben jelent meg. Az 1960-as vek elejn Donald A. Wollheim, az Ace Books kiad sci-fi mveinek szerkesztje rjtt, hogy A Gyrk Ura nem szmt jogvdettnek az Egyeslt llamokban, mert az amerikai kemnyborts kiadst az Egyeslt Kirlysgban, a brit kiadshoz nyomtatott lapokbl fzik ssze. Ezrt az Ace elhatrozta, hogy kiadja a knyvet, a szerz engedlye s a neki jr jogdjak kifizetse nlkl. Ezt a tnyt Tolkien vilgoss is tette a hozz levlben fordul amerikai olvask szmra. Mivel az r minden levlre s krdsre szvesen vlaszolt, a helyzetrl nagyon sokan tle szereztek tudomst s gy lelkesedsknl s hljuknl csak felhborodsuk volt nagyobb. Mind nagyobb tmegek bojkottltk az Ace Books kiadvnyait s a kiadra nehezed nyoms akkora lett, hogy az visszavonta kiadst s jogdjat fizetett a szerznek, br az sszeg sokkal kevesebb volt, mint amennyi a jogszer rtkests utn jrt volna.

Viszont az esemnyek hatsra a Ballantine Books hivatalos puhaktsben megjelen kiadvnya hatalmas anyagi sikert hozott. Az 1960-as vek kzepre igazi kultuszknyvv vlt. Ekkoriban jelent meg a msodik, javtott kiads, mr az amerikai szerzi jogi trvnyek elrsainak figyelembe vtelvel. Tbb tucat nyelvre lefordtottk, tbb-kevesebb sikerrel. Tolkien, nyelvszknt tbb idegennyelv kiadst megvizsglt s megjegyzseket tett a fordtsok minsgre.

Tolkien eposznak nagy sikere megnvelte az ignyt a fantasy irodalom irnt. Nagyrszt neki ksznhet a mfaj 1960-as vek sorn trtn kivirgzsa. Sok jl megrt knyvet adtak ki ekkoriban (pl. Ursula K. Le Guin, Stephen R. Donaldson regnyfolyamai ill. Mervyn Peake jrafelfedezse) s nagyban befolysolta a szerepjtkok fejldst. Ezek az 1970-es vekben rtek npszersgk cscsra a Dungeons & Dragonsal, amelyben sok, Tolkien vilgban megtallhat lnyt felfedezhetnk

 

A knyv

A Gyrk Ura Tolkien rdekldsi kreibl, azok mlyebb kutatsbl indult (nyelvszet, valls, klnsen a rmai katolikus, mesk, skandinv s kelta mitolgia). Megdbbent rszletessggel teremtette meg Kzpfldt, annak mitolgijt, a birodalmak trtnelmt, a karakterek leszrmazsi tblzatait, a hasznlt nyelveket, rnkat s naptrakat. Nhny kiegszt anyagot elhelyezett a knyv fggelkben, a mitolgit pedig belesztte egy hatalmas, bibliai stlus mbe, amelynek A szilmarilok cmet adta.

J. R. R. Tolkien egyszer gy jellemezte A Gyrk Urt, mint “alapveten vallsos s katolikus m”, amikor bartjnak, az angol jezsuita Robert Murray atynak rt. (J.R.R. Tolkien levelei, 142.) Nagyon sok teolgiai tma jelenik meg az elbeszlsben: a j s a rossz harca, a gyenge harca az npusztt gonosz felett, kegyelem gyakorlsa, hall s halhatatlansg, feltmads, megvlts, bnbnat, nfelldozs, szabad akarat, alzat, igazsg, bartsg, hatalom s gygyts. Az irgalom s sznalom magasztos ernyei, melyeket Bilb s Frod Gollammal szemben mutatnak gyzelmet hoznak; a Miatynk szavai, “s ne vgy minket ksrtsbe, de szabadts meg minket a gonosztl” jrtak Tolkien fejben, amikor Frod s az Egy Gyr hatalmnak harcrl r (Levelei, 181 s 191)

Mikzben a knyv kszlt a nagyvilgban ppen dlt a II. vilghbor. Tolkien sajt bevallsa szerint a mvben tbbszr is rezhet az ppen aktulis katonai-politikai helyzet. Amikor a knyvben sttebb, borsabb a hangvtel, akkor ppen Nagy-Britannia is rosszabbul llt. Amikor javul akkor a valsgban is valamifle javuls fedezhet fel.[forrs?]

Tbbszr kijelentette, hogy mve nem allegria, tbbek kztt mve elszavban is. Ennek ellenre sok spekulci hangzott el arrl, hogy az Egy Gyr az atombomba allegrija lenne, br ez a felttelezs nem llja meg a helyt alaposabb elemzsekkor. Mieltt az atombombt bevetettk, 1945. augusztus 6.-n ill. augusztus 9.-n, a knyv nagy rsze mr kszen volt a befejezs tervvel egyetemben – ez teht semmikppen nem lehetett a Gyr teletnek alapja. Viszont komoly szerepe van a trtnetben a j, gpestett hadvisels rmnek, Tolkien az I. vilghborban szerzett tapasztalatai alapjn. A klnleges mdon tenysztett ork hadsereg fejldsnek s az ennek rdekben trtn krnyezetpuszttsnak felhangjai modern vilgunkat idzik.

A Gyrk Ura cselekmnye elz knyvre, A hobbitra pt, de a knyvben szmos utalst tallunk A szilmarilok esemnyeire s szereplire.

 

A Gyrk Ura megfilmestse

Korai ksrletek

Mr a Beatles is tervezte a knyv megfilmestst, de nem lett belle semmi. lltlag Stanley Kubrick is komolyan fontolra vette a trtnet filmre vitelt, de elvetette az tletet, tl terjedelmesnek tallva. Az 1970-es vek kzepn John Boormann filmrendez trgyalsokba kezdett a filmjogok tulajdonosval, Saul Zaentz producerrel, de kiderlt, hogy a finanszrozsa tl nagy falat lenne. 1978-ban a Rankin-Bass stdi elksztette a kapcsold anyagok els filmadaptcijt, A hobbit televzis rajzfilmvltozatt, ami A Gyrk Ura elzmnye.

Nem sokkal ezutn Saul Zaentz ott folytatta, ahol a Rankin-Bass abbahagyta s 1978-ban ltrehozta A Gyr szvetsgnek s A kt torony egy rsznek a rajzfilmjt. Kiadja a United Artist volt, rendezje Ralph Bakshi s olyan animcis technikkat alkalmazott, amelyben az l szereplk rnykt felvettk a filmszalagra, majd erre rajzoltk r a kpeket. A film minsge egyenletlen volt, taln a kltsgvetsi megszortsok vagy a knyv terjedelmvel val kzdelem miatt. Nmely rszek teljesen – s jl – rajzoltak, mg mshol Max Fleischer rotoszkp technikjt alkalmaztk, ahol az animcit rtettk a sznszekkel felvett jelenetekre. A film kiss hiretlen r vget a Helm-szurdoki csata utn, de mg mieltt Frod, Samu s Gollam tkelnek a Holtlpon. Baksi minden erfesztse ellenre sem volt kpes elkszteni a film msodik rszt, gy szabadon hagyta a terepet a Rankin-Bassnak, akiknek 1980-as produkcija A kirly visszatr rajzfilm lett.

Mivel ezek a filmek gyermekkznsgnek kszltek, a felntt rajongk joggal panaszkodtak a sttebb, mlyebb rszek elhagysa s a trtnet gyermetegg ttele miatt.

Ezek a prblkozsok azt sugaltk, hogy A Gyrk Ura kielgt megfilmestse lehetetlen. Tovbb, mivel a regny irnti rdeklds nmileg megcsappant, a trtnet vizualizlsnak eslye egyre kisebb lett. Mindezek ellenre a filmksztsi technikk fejldse, klnsen a komputergrafikk tern trtnt elrelps hatsra egy ilyen vllalkozs egyre megvalsthatbbnak ltszott.

 

Peter Jackson filmjei

Az 1990-es vekben a Miramax s Peter Jackson filmrendez nekikezdtek egy nagyszabs, lszerepls filmfeldolgozs terveinek. Mivel a Miramax egyre bizonytalanabb volt a tervek mrete miatt, Peter Jackson szmra lehetv vlt, hogy msik stdit talljon a projekt megvalstsra. 1998-ban a New Line Cinema tvette a vllalkozs megvalstst (a Miramax kt vezet producere, Bob Weinstein s Harvey Weinstein az elkszlt film fcmben is szerepelnek)

A hrom lszerepls film (tbb helyen kiegsztve nagy mennyisg komputergrafikval, pl. a nagy csatajeleneteknl) egyszerre kszlt. A Gyrk Ura: A Gyr szvetsge 2001. december 19.-n, A Gyrk Ura: A kt torony 2002. december 18.-n, A Gyrk Ura: A kirly visszatr 2003. december 17.-n kerlt a mozikba. Mindhrom megnyerte bemutatsa vre vonatkozan a Hugo-djat a legjobb (egsz ests) drma kategriban.

Br a filmeket sok kritika rte, mert tbb helyen megvltoztattk a cselekmnyt s, a hangvtelk is ersen klnbzik Tolkien mvtl, sokan nnepeltk, mint hihetetlen teljestmnyt. Ahogy az ismert kritikus, Robert Ebert rta: “[Jackson] vett egy varzslatos s egyedlll irodalmi mvet s jrarta a modern akcifilm nyelvn. [...] Az, amit ebben a filmben tett bmulatosan nehz munka eredmnye, s dcsretet rdemel, de ha h maradt volna Tolkienhoz, az mg nehezebb s mg merszebb lett volna”

A filmek sszesen 17 Oscar-djat kaptak (ngyet A Gyr szvetsge, kettt A kt torony s tizenegyet A kirly visszatr), kzttk tbb “nagy” djat – A kirly viszatr gyakorlatilag minden kategriban nyert, amelyikben jelltk, kztk a Legjobb film djt is elhozta. A djtadn trtn elspr gyzelmt ltalban az egsz trilgia elismerseknt tekintik.

A vizulis effekteken dolgoz csapat j utakon haladt, klnsen a rzelmileg sokoldal digitlis Gollam karaktere esetn. Precendens nlkli a hrom film tbb, mint hrom ven keresztl trtn felvteleinek s utmunkinak sszehangolsa is.

A filmek rendkvl sikeresnek bizonyultak a mozipnztraknl is. A kirly visszatr premierjre az j-zlandi Wellingtonban kerlt sor s a filmtrtnetbe legnagyobb bevtelt hoz szerdai premierjeknt vonult be. Ez a film egybknt a Titanic utn a msodik, amelynek bevtele vilgszerte meghaladta az egymillird dollrt.

     

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros