A szleng NETovbbja
- Az „internet-szleng”-
(Elemz tanulmny s szgyjtemny)
Ksztette: Tasndin Rnaky Edit
s (fia): Murth Pter
„… minden sz, minden mondat,
minden kltszet mgtt a
slang a rendhagy csrztat
er, a beszdben a szabadsg
l bizonytka, s bizonytka
az rk tiltakozsnak s
az rk termkenysgnek.”
Ha nyelvnk mai (ezredforduls) llapott vizsgljuk, nem maradhat el az informatikai technolgia adta nyelvhasznlati sajtossgok ttekintse. Az elektromos kommunikci eszkzeit ugyanis nagyon sokan sokfle cllal s mdon hasznljk. Az SMS s az e-mail ma mr elterjedt, bevett rintkezsi forma mind az zleti, mind a magnszfrban, akrcsak a kzvetlen kapcsolattarts a vilghln keresztl.
A jv magyar nyelvhasznlatt nagyban meghatroz korosztly tagjai – a mai tizen-, huszonvesek – letnek szerves rszv vlt az elektronikus kommunikci. Mivel ennek klnbz eszkzei – az internetes csevegs (chat), a villmposta (e-mail) s az rsos telefonzenet (SMS) – egymssal szoros kapcsolatban llnak (hisz lehet a netrl SMS-t kldeni mobiltelefonra, villmposta-zenetet tovbbtani mobiltelefonrl a netre, st akr a tv teletext-oldalain zengetni egymsnak SMS-sek segtsgvel), indokolt ht egyttesen szemrevteleznnk ket. Hogy a fiatal korosztly nyelvhasznlati szoksainak valban meghatroz eleme az elektronikus kommunikci, az is bizonytja: ezek a srcok szinte llandan a mobiltelefon vagy a szmtgp billentyit nyomkodjk, meg az is, hogy „netnemzedknek” nevezik magukat, s msok is ket.
Az internetes kapcsolattarts legelterjedtebb formi – az e-mail (villmposta) s a chat (csevegs) – tg teret adnak a ktetlen, oldott, barti hangulat „beszlgetsre” (Dolgozatunkban beszlgetst runk, s ilyen igevltozatokat: „mondja”, „szl”, de – term- szetesen – az rsos virtulis beszlgetsre utalunk.), termszetes s magtl rtetd ht, hogy kialakul s igen nagy trt hdt sajt jellegzetes szlengjk, annl is inkbb, mert f hasznlik – a fiatalok – amgy is hajlanak a szlengre, s kerlik a kttt, szraz, „hivatalos” stlust, ami szmukra a velk bizonyos mrtkig szemben ll „felntt klvilgot” jelkpezi.
Az e-mail esetben a szlengszavak, -kifejezsek s a jellegzetes szlengstlus elfordulst s mrtkt a levelez partnerek szlenghez val viszonya szabja meg. A netnemzedk – fknt egymssal folytatott – levelezst nagy mrtkben jellemzi a szleng; s a gyors levlvlts, a gyakran azonnali reagls gerjeszt hats is lehet: szlenges levlre szlenges a vlasz is. Eleve lbb, kzvetlenebb, keresetlenebb, pongyolbb is a villmpostn kldtt levl stlusa, mint a mertett paprra gyngybetkkel rt, s bortkban, postn tovbbtott hagyomnyos levl. Ha srgs zenetvlts trtnik, a szlengre jellemz rvidtsek, szcsonkok is bekerlnek a levlbe; ha pedig rrs a levlrs, a stlus kzelt az l beszdhez, s ez a csevegs eleve tptalaja a szlengnek. Mgis azt kell mondanunk, hogy nem „ktelez”, hanem nkntes a szleng hasznlata a levlvlts kt szemly kzti zrt vilgban.
De nem gy a csetezs sznhelyn! Br bizonyos szobk, frumok meghirdetett komoly programjain, ahova meghvnak kztiszteletben ll vendgeket is, a tmkhoz s a vendgekhez igazodik a stlus – s ez az esetek egy rszben nem, vagy kevss szlenges - a szabad csevegs szobiban azonban lazn, oldottan folyik a csevej, s ez a dumaparti nem tri a szraz, kznapi beszdet. Kt alkalommal ksrletkppen megprbltunk cset-szobban szlengelemek s szellemessg nlkl htt htkznapian beszlni. Egyik alkalommal rvid ton felhborodva kizavartak minket a szobbl. A msik esetben az ottani beszlgetk gy rzkeltk, hogy komoly stlusunk irnia, amivel parodizljuk a szntelen felnttes szvegelst, s gunyorosan ebben a stlusban folytattk a beszlgetst.
Ezeken a csetezs sznhelyeken igen fontos a szellemessg, a humor, a tbbiek elszrakoztatsa, a gyors kapcsols (mert aki lass, lemarad), s a szleng tartozka mindezeknek. A vals szbeli rintkezs sorn a szlenghez kurzsi, vagnysg kell, de a neten a kevsb vagny is lkheti a sdert, mert az arca nem g, a gtlsos, szorongsos kamasz is zavartalanul mondhat jpofasgot. Ezrt aztn a csetezs kzben tenyszik leginkbb a szleng, itt nveszti legcifrbb virgait, melyekkel aztn „feldszti” az e-mail-es, SMS-es zeneteket is. Az internet-szleng rszletes elemzshez teht a csetezs szvegeit rdemes megvizsglnunk.
A cseveg-szobk elnevezsei egyarnt szolglnak tmamegjellsre s hangulatkeltsre. Ez utbbiban szerepet kap a szlenges fogalmazsmd, a csetezs alapszkincsbl vett sz- s kifejezskszlet, mely esetenknt a cm egszt, mskor csak egy-egy rszlett uralja: Boldog szlinapot!; Kira nvnapi bulija; Skizk fruma; Divatcuccok; Colos rulez; Mi a legkibrndtbb 1 csajban?; Kinek mirt mi a nickje?; Tkj knyvek, intelligencs dalak; Tutira gz dgok; RKCSK (Rettent KUUUUUL Csvk Klubja); HNIC (Hibtlan Nk Interkontinentlis Clubja). Ez utbbi kt szobacm szemltomst nemcsak tmamegjellsre szolgl, hanem a szobba rendszeresen elltogat fiatalok csoportjnak kzssgt nevezi meg. Az ilyenfajta nvadsra jellemz a dicsekvs, a hetvenked nreklmozs, a „mi vagyunk a legjobbak”-letrzs hirdetse. m ppen az a tny, hogy mindezt a vgtelensgig eltlozva mvelik, j adag nirnit is jelez, a nevet egy kicsit idzjeless teszi. Hiszen pldul a HNIC elnevezsbl nyilvnvalan tlzs a „hibtlan” jelz (hiszen mint tudjuk: hibtlan n nem ltezik), az interkontinentalits bszke hirdetse pedig enyhn szlva is nagykpsg egy viszonylag szk kr magyar trsasg esetben. A szobk neve abban is segthet, hogy az j rdekldk bemrhessk: vajon melyik szobban fogadnk ket szvesen, hol csevegnek a hasonszrek.
Jellemz terlete a szlengnek a csetes nevek vilga. A cset-szobkba lpve ugyanis mindenkinek nvre van szksge. Ez a nv a nick (az angol nickname = becenv szbl). Ennek megalkotsra, kitallsra, kivlasztsra nagy gondot fordtanak a fiatalok, mert ez minden egyes megszlalskor megjelenik a kpernyn, s sok mindent elrul viseljrl. Mg a szbeli szlengben elssorban msoknak adnak j nevet (becenevet, gnynevet), s gy nagyobb szerep jut az irninak, a csfoldsnak, addig a nick inkbb egyni zlst, tetszst, vgyakat, nyelvi kreativitst tkrz. A szbeli szleng tipikus csfnevei (tonna-madonna, hj-bj, tmr-gynyr, barom berci, szopott gombc, pulykatojs) nick-knt nem fordulnak el. Ha meg is csillan irnia a nvadsban, inkbb a kivagyiskods a jellemzje: brutlrka, viperacica. Egy alkalommal egyik beszlget gy kommentlta nvvlasztst: RTK – A sok intelligencit ignyl jtkokban ( Half-life, Quake-sorozat, SIN) ecceren rmragadt, hogy Ricsi the King (Ricsi, a kirly). Ezt ironikusan mondta, mert a felsorolt piff-puff jtkokhoz igazn nem kell intelligencia. Gyakran vlasztjk hres emberek, sztrok, filmcsillagok keresztneveit, elterjedt „beceneveit” is maguknak a netezk. Ugyancsak srn fordulnak el jellemzen lnyos, finomkod, trkenysget sejtet nevek: felhcske, escske, napsugr, mimza, pimpuska. Ezek a lenyka-nickek sokszor valban trkeny ifj hlgyeket takarnak, olykor azonban nem. A fenti pimpuska pldul egy hosszabb trsalgs sorn – mikor a fik nagy rsze mr j ideje meglehets hevessggel udvarolt neki – elsttte: „klnben szakllas pasi vagyok, s 98 kil”. A jtk pikantrijt s szpsgt nveli, hogy ettl persze mg lehetett akr 47 kils sudrszp hajadon is; az igazsgot mindrkre homly fedi. Van, aki a val letben egy gyakran elfordul, „htkznapi” nevet visel, s ebben a jtkban extrt keres: monalisa, ichtyosaurus, klementina; ugyanakkor akadt patins csaldi s utnev ismersnk is, aki a neten direkt a Kovcs Micike nevet vlasztotta. Sokan eljtszanak az anonimitssal az Anonymus nevet vagy annak valamilyen szjtkos vltozatt (annomini, annominimus) vlasztva. A jtkossg vezet szempont a nvvlasztsban is: az iszkos srshordnak nevezi magt, a @ Blint Csuks Istvn Kemnykalap s krumpliorr cm regnynek szerepljt – Kukac Blintot – idzi meg. Sokan hasznlnak angol nevet: witch, witchy = boszorkny,boszi, fireflower = tzvirg, king = kirly, Queenelisabeth = Erzsbet kirlyn, gagman = tletember, jollyjoker, dancemaster = tncmester; s jellemzek az angol-magyar keverknevek is: apuabest = apu a legjobb, zoliaking = Zoli a kirly, E-Lona = Ilona, lionklyk = oroszlnklyk, Dawnpiri = Hajnal Piri (felteheten itt valdi vezetknevt – a Hajnal-t – fordtotta angolra a nvad).
Ahogy a nick-ek megvlasztsban, gy az egsz internetes szlengben szinte termszetes az angol nyelv hasznlatnak npszersge, hiszen ez az internet hivatalos, nemzetkzi nyelve, s a szmtgpezk hatatlanul tallkoznak angol szavakkal, kifejezsekkel, s magtl rtetden szlengestik ket: jtszani kezdenek klns hangalakjukkal, rskpkkel, helyesrsukkal, magyar toldalkokkal ltnak el angol szavakat, kihasznljk az idegen nyelv nyjtotta humorforrst. S ez ritkn megy az rthetsg rovsra, hiszen a netgenerci tagjainak zme rt angolul. Ez kiderlt akkor is, mikor a fireflower nven bejelentkez lnyt a tbbiek gy dvzltk: Szia, tz!; Hali, tzvirgom!
Sok sajtos szjtkra ad alkalmat a net „kezetlensge”. A Hra G. nev felhasznl vezetkneve az kezethiny miatt elszr hera volt, s ebbl alakult ki aztn a – ma is hasznlatos – here-nvvltozat. (Kellen pikns az illet e-mail cmnek kezdete: here, kukac..). Nehz komolynak maradni a Csiszar (Csiszr) nv olvastn is, itt az kezet hinya nmagban (minden jabb vltoztats nlkl) is humorforrs.
Akadnak rsztvevk, akik nem maguk vlasztjk meg nick-jket, hanem azt – a chat-szoba hierarchijban betlttt vezet szerepk miatt – a tbbiektl kapjk. A szobaparancsnokot s annak „helyettest” a trsasg mindenhatnak, illetve flistennek szltja, k maguk pedig – nemktl fggen – a mama, papa; mami, papi; mammy, pappy nevet hasznljk.
A cset-nevek nem kerlnek „anyaknyvbe”, viselik gyakran vltoztatjk ket – pillanatnyi hangulatuknak, napi humor-szintjknek vagy az ppen megltogatott szoba divatjnak megfelelen. gy lesz petikirlybl petyafl vagy hanc r. Nha a csetez a szmtstechnika krbl vlaszt nevet, erre plda az Error 296 (296-os szm hiba) s a Kurzor nick.
A nevek megvlasztsban nyomon kvethet a villmgyors alkalmazkods s egyms humoros tllicitlsnak kpessge is. Egyik szobba Andrs atya nven jelentkezett be egy szemly. Erre egy msik azonnal a Kilog atya (kilgatja) nv vlasztsval reaglt (beilleszkedve az atya-szerepbe, de egyttal lve is egy szjtkkal), s utna olyan stlusban trsalogtak, amelybe belefrt a katolikus egyhzi ksznsek, szvegek, szertartsi szoksok szellemes, de nem bnt profanizlsa is:
< Andrs atya > Pax vobis cum !
< Kilog atya > In aeternum !
< Angyal lny 22 > Dobjl atya, egy kv-t (kvt) !
< Orsi > P, atym !
< Kilog atya > Kilog atya behajt egy vdr kv-t a tmegbe, majd ldst osztva elindul mise-konyakrt.
< Andrs atya > Pssssszt ! Egyhzi titok !!!!
< Angyal lny 22 > Na, n kiszllok. (Ennek a sznak is van kln humortltete tbb jelentse miatt: ppen az angyal szll ki – szrnyakon.) ldsom rtok !
< Andrs atya > Mit rezntek, ha a partneretek leszbizne ?
< Kilog atya > Az enym biszex…s lt az r, hogy az j…:))))))
A beszlgetsrszlet jl mutatja, hogy a kt botcsinlta atynak s az angyalnak megvolt a megfelel mveltsge, intelligencija s stlusrzke a vlasztott tmj trsalgshoz. Orsi ismeretei hinyosak voltak ezen a terleten. A misebor helyett rt mise-konyak pedig felteheten Kilog atya egyni zlsre utal.
A csetezs kivtel nlkl mindig tegezdve trtnik. Eleve tegez stlusban kszlnek a trsalgs technikai tudnivalit s illemszablyait – rendkvl udvarias stlusban – ismertet tmutatk is. Elmaradhatatlan a szobkba bejelentkezskor a bekszns, amelyhez ltalban megszlts is kapcsoldik. Rendszerint globlisan ksznnek a belpk: Szia, mindenki!; Hell mindenkinek!; dv mindenkiNET!; Sziccs, haverok!; Hel, csajok!; Hali, csajszik!; Szasztok, srcok!; Cssztok, csvk!; dv babyk!; Hi, atyafiak! Ha mr tbb alkalommal vesz rszt valaki ugyanannak a szobnak csevegsben, nv szerint is illik ksznnie a bentlvknek, hiszen k mr ismersei. Aki elbizonytalanodik a beszlgetk kiltt illeten, ilyet mond: Kedves Nemtomki! Igen gyakori a Hi! s a Szia! kszns, ez utbbi fknt Szija vltozatban: Szija, Mirjam!, de a szbeli szleng minden ksznsi formulja elfordul a neten is. A ksznst kveten fel szoktak tenni tjkozd krdst is: Na, mi az bra? Huntartotok a rizszsban?, s aztn bekapcsoldnak a beszlgetsbe. Ha egy idre kimegy valaki a szobbl, jelzi: gtg (az angol got to go = mennem kell kifejezs kezdbets rvidtsvel), s rendszerint ezt is hozzfzi: brb (az angol be right back = rgtn jvk kezdbets rvidtsvel). Esetenknt meg is indokolja tvolltt, pl. az eufemizl call of nature = hv a termszet kifejezs kezdbetibl alkotott con betszval. Ha visszajn, jelzi, rendszerint gy: re vagy rere (a returned rvidtett vltozatval): Re, dudez! A tbbiek reaglnak erre, a leggyakrabban ezzel fogadjk: wb (welcome back = dv. jra). A beszlgetsbl adott napon vgleg kilpve elksznnek, rendszerint jelezve, hogy a ksbbiek sorn majd folytatdhat a csevegs. Ilyeneket mondanak: CU (See you = Viszontltsra), CUl8r (See you later = Viszontltsra ksbb); Na, szijasztok, tovbbi j csatot ! Esetenknt bcspuszit rzkeltetnek: Cuppp! Pussz! Pusszantalak titeket!
Gyakoriak az rzelmet, rtktletet, vlemnyt kinyilvnt szavak, kifejezsek – nagy tlzsokkal. Ez a hajlam a felnagytsra s az rzelmi teltettsg eleve jellemz mindenfle szlengre. Az elismersnek pldul az idegen eredet kl (s alakvltozatai: cool, kewl, ql), rulez (s alakvltozatai: rules, rulz,rulZ, rewlz), korrekt, bombasztik, szuper mellett a magyar nyelv kirly, sirly, cscs, kassa, kser, klafa, kafa, fasza, bombaj, bejn, nagyon bejn, vllalja, odafigyel, buli, tkj s a „keverk” cscsszuper, tutij, ott van a toppon kifejezsekkel adnak hangot. (Ezek kzl a bombasztik(us) hasznlata azrt okozhat zavart, mert br ez a sz az angolban bombajt jelent, a magyar kznyelvben ugyanezzel a hangalakkal terjedt el nmet kzvettssel a perzsa nyelvbl hozznk kerlt „fellengzs, res” jelents sz.) Ezekkel a szavakkal, kifejezsekkel ilyenfle mondatokat tallunk a neten: Vtatok mn a bcshauszba ? Baromi Ql!; Ez a csati nagyon bejn nekem!; A somli galuska ott van a toppon!; Apm! Tkjk ezek a nevek!; Az a tegnapi tequila kurvra odafigyelt! Az elmarasztalst, eltlst, negatv rtktletet pedig leggyakrabban gy fejezik ki: pocsk, cska, fing, szar, szahar, tkszar, txar, szargy, gz, irtgz, oltri gz, tkgz, tvar, nem jn be, nem vllalja, kszen van, teljesen kszen van, unkl, unrulez, rohadt, a szar.hurl lett letltve. Mondatba foglalva: Az idei nyr irtgz. Cspg a vz, mllik a vakolat, az egsz hz a szar.hu-rl lett letltve. Txar lett a Zoli j websajtja. Ez a hapi teljesen kszen van, semmi buliba nem van benne.
A trsalgsban jelents szerep jut az egymst trfsan eufemizlva ledorongol mondatoknak, az n. beszlsoknak. Mivel ezeknek f mozgatrugja a trekvs egyms tllicitlsra, az ilyenfajta mondatokbl gyakran egsz sorozatok szletnek:
Kevs vagy, mint
rvahzban a szli rtekezlet.
Balaton-szeletben a hullmzs.
dobostortban a ritmusrzk.
hemberben a vrkerings.
lakatlan szigeten a tmegverekeds.
lcitromban a C-vitamin.
kempingsajtban a storvas.
macksajtban a brummogs.
sivatagban a szkkt.
sndisznban a dauer.
trdkalcsban a mazsola.
trkmzben a janicsr.
turistaszalmiban az idegenvezet.
vrshagymban a proletr ntudat.
zokniban a friss leveg.
mikrosoft-egrben a sajt.
apple-ben az almamag.
windowson a firhang.
Ezekkel a kpszer, szemlletes kifejezsekkel intik le nagykp „szobatrsaikat” a netezk. Ugyangy figyelmeztetik egymst arra, hogy nehogy mr fordtott vilgrend legyen, azaz:
Nehogy m’
az lloms ftyljn a vonatnak!
a bann hmozza a majmot!
a beftt tegye el a nagymamt!
a csk hzza a replt!
a fagyi visszanyaljon!
a farok csvlja a kutyt!
a lgy fjja a chemotoxot!
a lekvr fzze meg a nagymamt!
a morzsa vigye a hangyt!
a nyl vigye a puskt!
a pompon lblja a sapkt!
a rcs rzza a majmot!
a rzse vigye az anykt!
a sonka kpje be a legyet!
a tszta gyrja a nagymamt!
a vakolat verje le a kmvest!
a kurzor mozgassa az egeret!
a program fagyassza le a vrust!
Esetenknt durva szveggel elkldik egymst:
Hzzl innen a sunyiba!
Hzd a cskot gyorsan!
Lpj olajra!
Takarodj innen, indul a buszod!
Elmehetsz a p.hu-ba!
Tnj innen a gay.hu-ra!
Kapd be az f.hu-mat!
E mondatsorozatok utols kt-hrom pldjban a csetez kifejezetten a szmtstechnika szakkifejezseivel jtszik.
Bejvskor s tvozskor gyakran rnak magukrl egyes szm harmadik szemlyben: Megjtt a kirly!; Micike most el, mer hes, de mingy jn.; Tot lmos, lefekszik. Ennek oka, felteheten az, hogy gy az illet neve nemcsak a fejlcen, hanem az rdemi szvegben is megjelenik, s ebbl a tbbiek azonnal tudjk, ki beszl.
A csetezs nyelve egybknt is gyakran agrammatikus, a beszlk sokszor a hagyomnyos eset-, szm-, szemly- s mdmegjellsnek fittyet hnyva lltjk ssze mondataikat. Valaki pldul gy magyarzta el egy segt program hasznlatt: „Jtk CD-t betesz, elindt, jtszik, ha elakad, CD-t kivesz, PC-ZED CD-t betesz, elindt, szvegfile-t kinyit, problms rszt megkeres, elolvas, CD-t kivesz, jtk CD-t visszatesz, jtszik…” Az ilyenfajta „stlus” kialakulsba felteheten belejtszott a drmark instrukciinak, illetve a taxisok CB-zsargonjnak nyelvezete is, pl.: Lear (balra el); Megan (feldltan ki); 15-s trrl el, utassal. Valamennyi esetben az egyrtelm kzlemny minl rvidebb, gyorsabb megfogalmazsa a cl, nem a cizelllt stlus.
A felsorolt bemutatkozsi, megszltsi, rdekldsi, vlemnynyilvntsi, segtsgadsi formulkon tl egy-egy szoba adott tmja hvja el a beszlk memrijbl vagy fantzijbl ( idzteti fl vagy alkottatja) az odaill szleng-szavakat, kifejezseket, melyek kzl a leggyakoribbak a mellkelt szjegyzkben szerepelnek. E szavak, kifejezsek alkotsi mdja megegyezik az ltalnos szleng szletsekor megszokott vltozatokkal. Gyakori, hogy jelentstvitellel a kznyelvben meglv szavakat kezdik hasznlni j jelentsben, s ezzel az adott jelensget, dolgot is jranevezik. Ha azt rja valaki a cset-szobban egy beszlgettrsnak – akit a valsgban is szemlyesen ismer – , hogy: Lttalak tegnap, NBI-es a tollad!, a megszltott is s a tbbi beszl is rteni fogja, hogy ebben a szvegsszefggsben a toll szt a haj, hajviselet, frizura jelentsben hasznlta a beszl – ezzel a szval jranevezve a hajviseletet. A szkpzs legvltozatosabb formival is szletnek j szavak, a kicsinyt kpz hasznlata a leggyakoribb: progi, cseti, privi. A szsszettelek kzl a metafork alkotsban hasonlt leginkbb a szlengbeszl szteremtse a klthez: aszfaltpattans, paprjagur (Trabant), nyuszibusz, egrkamion (kis Polski), frszporraktr (a buta ember feje). A szalak megvltoztatsnak sokfle formja hoz ltre jtkos vltozatokat. Kzlk a szcsonktssal, rvidtssel, hosszabb kifejezsek szavainak kezdbetibl alkotott betszkkal, klnbz rsjelek, szmok, mveleti jelek sszevegytsvel l elssorban az internetes szleng, hiszen clja a rvid, gyors – mgis jtkos, tletes – kzls. Forrsai mg a szlengnek a klnbz idegen nyelvek. Kzlk – rtheten – az angol nyelvi tvtelek a leggyakoribbak az internetes szlengben – lvn annak szaknyelve az angol. A szleng-kutatk kzl sokan gy vlekednek: a szleng szkincsbeli (vokabulris) jelensg. Mr az eddig felsorolt net-szlenges pldk is mutatjk, hogy ennl sokkal tbb: sajtos mondatszerkeszts, rendhagy grammatika, egyni szvegalkots, metaforikus nyelv, klnleges – olykor bizarr – stlussal s alpri ptosszal is l htkznapi pozis.
Nzznk meg kt – net-rl vett – mondatot!
Az egyik:
- „ …. az ilyen genertor progikban az a gz, hogy rettenetesen redundns kdot lltanak el. Kitisztogatni: agyhall.”
A msik:
- „ Csak gy kipattant a parnyi agyambl, ugyanis genetikailag belm van programozva.”
Az els mondatban mindssze kt szlengszt tallunk, a msodikban egyet sem (!), sajtos szerkesztsmdjuk, hangulatuk, spontn szellemessgk mgis egyrtelmen szlengjelensgg teszi ket.
Ugyanez trtnt a kvetkez – s ugyancsak az interneten megjelen – hrrel is:
CSETES KANOK MENNI PRGA.
Ez a mondat egyrtelmen felidzi szerkezetvel a „Leningrd coffboys menni Amerika” filmcmet, amely nyelvi megformltsgban is utal a men helyeket elznl kelet-eurpai fiatalok nem-adekvt viselkedsre, a ktfle kultra groteszk tkzsre.
Annak illusztrlsra, hogy az internetes szleng sem pusztn a szavak szintjn nyilvnul meg, nemcsak mondatok, hanem teljes szvegek, beszlgets-rszletek is szolglhatnak. Az albbi csevegsben – viszonylag kevs szlengsz mellett – a net-szleng szinte minden sajtossga megfigyelhet:
< Itt a Rettent KL Csvk Klubja!
<apu> RKCSK rulez!
<Candle>Elrettenten kl csvk vagyunk!
<tondaff> kulcsv vagyok a javb iszok szivok bulizok nzk de csak ssze
<candle> nagyleveg hhhh KL upsz…pardon…. :-)
<tondaff> a kvetkez mting (meeting=tallkoz, sszejvetel) Vargesztesen lesz
<felhocske> kisszivem s hun van az a Vargesztes lccike magyarazd el vagy irja man egy
webcimet ahol neghzhetem magamnak meg asse tudom melyikutcahnyszm
< tondaff> kicsi bogaram (bogi most nem te) tudod merre van Tatabanya legkzelebb
hasznld a pici szadat vagy az ujjacskaidat (rtsd: a krdezshez s a trkpen keresshez)
<felhocske>mire hasznljam az ujjacskaimat meg a pici szamat? szeretned?
<tondaff>hat kiprobalnam 1x kicsi galambocskam csak felek hogy nagyon megszoknam
<felhocske> na ettol nem ½ ned
<apu>na itt nem omlengeni gyerekek :-)))